E-mail : info@multitransmed.pl
   Telefon kontaktowy : +48 605 997 997

zobacz
najnowsze realizacje

Postępowanie podczas burzy

#bezpieczeństwo #burza

Dzisiaj poświęcimy chwilę na przedstawienie zachowań, które pomogą nam zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas trwania burzy. Zjawiska, które jest w okresie letnim niezwykle częste.

Pierwsza rzecz, która pomoże zapewnić bezpieczeństwo to nieprzebywanie na zewnątrz. Jeśli jednak taka sytuacja złapie nas na dworze postarajmy się nie być najwyższym punktem w naszym otoczeniu.

Chociaż w czasie wielkiej ulewy, która często towarzyszy burzy drzewa, maszty i inne wieże mogą wydawać się zbawieniem to absolutnie nie powinno się pod nimi stawać – mogą ściągać wyładowania elektryczne.

Jeśli w czasie burzy znajdziesz się w górach, jak najszybciej zacznij schodzić na dół lub schroń się w schronisku górskim. Jeżeli natomiast znajdujesz się na otwartym polu (np. łąka) kucnij, jednocześnie maksymalnie zbliżając stopy do siebie.

Bezpiecznym miejscem podczas burzy jest samochód lub samolot, ponieważ prąd przemieszcza się tylko po zewnętrznej stronie przewodnika, a pole elektryczne nie przenika do wnętrza pojazdu.

W czasie burzy nie należy rozmawiać przez telefon stacjonarny i korzystać z urządzeń elektrycznych podłączonych kablem do instalacji. Piorun może uderzyć w linię energetyczną lub telekomunikacyjną i przemieszczać się nią aż do odbiorników.

Absolutnie nie można przebywać też podczas burzy w morzu, jeziorze lub jakimkolwiek zbiorniku wodnym.

Pamiętaj, aby przed wyjściem na dłuższy spacer bądź wycieczkę, sprawdzić prognozy burzowe i ostrzeżenia!

#pierwszapomoc