E-mail : info@multitransmed.pl
   Telefon kontaktowy : +48 605 997 997

zobacz
najnowsze realizacje

Pierwsza pomoc – mity

#pierwszapomoc #mity

Przedstawimy wam kilka najpopularniejszych (i czasem bardzo niebezpiecznych!) mitów dotyczących udzielania pierwszej pomocy i spróbujemy od razu się z nimi rozprawić.

Zaczynajmy!

Mit nr.1: Należy przykładać lód na oparzenia – Absolutnie nie! Lód obkurcza naczynia krwionośne i utrudni oddawanie ciepła. Oparzenia należy schładzać delikatnie.

Mit nr.2: Oparzone miejsce należy polać olejem (lub alkoholem) – Tak jak wyżej: absolutnie nie należy tego robić! Miejsce oparzone schładzamy.

Mit nr.3: W przypadku krwotoku z nosa należy odchylić głowę do tyłu – Jest to oczywiście błąd, gdyż odchylenie spowoduje przedostanie się krwi do żołądka i krwawe wymioty. Należy ucisnąć skrzydełka nosa, pochylić do przodu, przystawić zimny okład i cierpliwie czekać, aż krwawienie ustąpi.

Mit nr.4: W czasie ataku paniki należy oddychać do papierowej torebki – Jest to bzdura powielana przez filmy, ale nie sprawdza się w prawdziwym życiu. Po kilku takich oddechach stężenie tlenu jest zbyt małe, żeby miało znaczenie fizjologiczne. Należy po prostu uspokajać zestresowanego, a jeśli to nie pomaga, wezwać pomoc.